Ruszamy z wielkim entuzjazmem
„Kraina tradycją malowana”
Stowarzyszenie Kraina św. Anny we współpracy z Gminą Leśnica oraz czeskim partnerem Mestys Dub nad Moravou rozpoczęło realizację projektu „Kraina tradycją malowana”, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad, zgodnie z Programem INTERREG V-A Republika Czeska-Polska.
Głównym celem projektu jest zainicjowanie współpracy społeczności polsko-czeskiej oraz wzmocnienie integracji na poziomie lokalnym, wpływając tym samym na usunięcie barier językowych, a umożliwiając wymianę doświadczeń i tworząc globalny system wzajemnej relacji. Ponadto realizacja projektu przyczyni się do podniesienia świadomości mieszkańców na temat przygranicznych miejscowości, a także rozpropagowania i promocji tradycyjnego wzornictwa występującego na obszarze pogranicza. Dodatkowo projekt umożliwi promocję wydarzeń kulturalnych i atrakcji turystycznych na obszarze polsko-czeskim.
Kluczowe działania projektu to m.in.:
- Kampania informacyjno-edukacyjna - prowadzona on-line poprzez cykl dwujęzycznych artykułów na temat niematerialnego dziedzictwa, jakim jest tradycyjne wzornictwo i jego symbolika. Elementem kampanii będzie również wskazanie dobrych przykładów innowacyjnego zastosowania wzornictwa w Polsce, na pograniczu polsko-czeskim oraz na świecie.
- Wizyta studyjna - czeskiego partnera, który między innymi zapozna się z dziedzictwem przyrodniczo-kulturalnym obszaru Stowarzyszenia Kraina św. Anny oraz weźmie udział w warsztatach plastyczno-artystycznych.
- Warsztat twórczego malowania – na wielkoformatowych płytach kartonowo gipsowych, które poprowadzi znana projektantka i ceramiczka.
- Wernisaż - który odbędzie się w Parku Miejskim w Leśnicy tzw. Stodole, w czasie którego wyeksponowane zostaną wszystkie prace powstałe w trakcie warsztatów.
- Edukacyjna kolorowanka antystresowa – zawierająca projekty graficznepowstałe w trakcie warsztatów wraz z objaśnieniem zawartej w niej symboliki.
Projekt realizowany jest w ramach osi priorytetowej: Współpraca instytucji i społeczności
Cel szczegółowy: Zwiększenie poziomu współpracy między instytucjami i społecznościamiw regionie przygranicznym.
Całkowity budżet zatwierdzonych wydatków kwalifikowalnych mikroprojektu to 8 865,00 EUR,
w tym dofinansowanie z EFRR 7 535,25 EUR, dofinansowanie z Budżetu Państwa wyniesie 443,25 EUR, a pozostała kwota stanowi wkład własny Stowarzyszenia.