Od 3 lutego 2020 r. zmianie ulegają godziny otwarcia biura Stowarzyszenia.

Ogródek terapeutyczny w Kamionku

W dniu 26 lipca 2018 roku w pięknym ogrodzie naszego DSS odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Pełen zapachów doznań i wrażeń-ogródek naszych marzeń” przy czekających na nas „stołach kwietnych”.

          Najpierw staraliśmy się określić nazwy poszczególnych kwiatów, bylin i ziół  jakie otrzymaliśmy od naszych Ogrodników i uczestników projektu. Przy wielu roślinach , ich nazwy określaliśmy bezbłędnie zarówno po wyglądzie jak i zapachu czy dotyku: mięta, jeżówka, bazylia, rozmaryn, wrzos, pokrzywka, skrzydłokwiat, kapusta ozdobna, floksy,  pozostałe zostały dla nas „nieznane” aczkolwiek mając swoją urodę wcale nam to nie przeszkadzało.

          Po tym osobistym kontakcie z roślinami nastąpił czas na uroczyste otwarcie terenu z podwyższonymi rabatami kwietnymi. Tego uroczystego aktu dokonali liderzy z grupy nieformalnej „My niepełnosprawni w rabatach i kwiatach” Pan Wilhelm i Pani Katarzyna którzy po  przecięciu  wstęgi zaprosili wszystkich do wspólnych prac przy stołach kwietnych.

          Po napełnieniu stołów ziemią  każdy uczestnik wybrał swoją  roślinkę  samodzielnie przygotował dołek,  wyjątkową  delikatnością posadził ją w ziemi a następnie  skrupulatnie ją podlał. Wszyscy byli zachwyceni  końcowym efektem wspólnej pracy i ogólnym wyglądem tej nowej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych.

          Wspólne zajęcia na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni, w nowym miejscu  naszego ogrodu jakim jest obecnie teren ze stołami kwietnymi to nowe miejsce rekreacyjne i integracyjne  już teraz pokazało radość, zachwyt i wiarę we własne siły. Seniorzy z kamionka, liderzy naszego projektu, nasza Pani Kasia  z kamienia Śląskiego oraz mieszkańcy naszego Domu z pełnym zapałem angażowali się w prace „ogrodnicze” i cieszyli się z każdego posadzonego kwiatka, zioła tym bardziej że nikt nie musiał się schylać czy kucać a każdy mógł swobodnie mieć kontakt z  ziemią i  własną, osobistą rośliną o którą  „będę dbać i  ją pielęgnować”.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w dniu 02.08.2018r (czwartek) godz. 13:30. W tym dniu planujemy wyjazd do Szkółki Ogrodniczej w Zakrzowie,  której właścicielem jest Pan Łukasz Tomeczek partner projektu.

 

 

Powrót na stronę główną