Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej efektywności działań komunikacyjnych za 2019 rok.

Dziękujemy za Giving Circle 2018!

Dziękujemy Darczyńcom za zaangażowanie się w przedsięwzięcie jakim jest nowoczesna filantropia uczestnicząca - Giving Circle – Krąg Darczyńców, zorganizowana przez Stowarzyszenie Kraina św. Anny, które odbyło się 31 stycznia 2018 roku w Centrum Konferencyjnym Górażdże.

W lutym bieżącego roku wszystkie trzy projekty zakończyły realizację i zwróciły się do Stowarzyszenia z prośbą o przedstawienie wszystkim Darczyńcom efektów działań.

Podczas Gali „Giving Circle – Krąg Darczyńców 2018” Stowarzyszenie Sportowo - Rekreacyjne KAMYKI, grupa nieformalna UROGIN oraz Niepełnosprawni sprawni w kulturze, na realizację swoich projektów pozyskali łącznie ponad 14 000 darowizny.

Dziękuję, że docenili Państwo siłę marzeń, sprawiając by na twarzach innych zagościł uśmiech.

 

„Internetowy karmnik” – otrzymał na realizację kwotę 3 760 zł.

W pierwszym etapie realizacji przedsięwzięcia dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu Śląskim wzięły udział w konkursie na wykonanie projektu karmnika o powierzchni 1 m². Najbardziej interesujący projekt został nagrodzony i wybrany do realizacji, a podczas szkolnego apelu wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Następnie uczniowie spotkali się w nietypowym miejscu do nauki, gdyż w miejscowej stolarni, celem wykonania ptasiego „pensjonatu”. Była to ciekawe doświadczenie i praktyczna lekcja techniki.

Kolejnym bardzo ważnym etapem była integracja rodziców, dziadków i całej lokalnej społeczności podczas wspólnego wykonania i zagospodarowania terenu wokół karmnika. W tym czasie przycięto istniejące nasadzenia, wyrównano i wyłożono podłoże agrowłókniną, nasadzono krzewy, wysypano podłoże korą oraz wyremontowano kamienny mur. W tak skrzętnie przygotowany teren wmontowano metalowy stojak, a następnie drewniany, wielkopowierzchniowy karmnik zawierający wewnątrz kamerę, która umożliwia całodobową obserwację ptaków przez internet z każdego miejsca w świecie.

Realizacja projektu uwrażliwia dzieci, mieszkańców i turystów na piękno i różnorodność otaczającej nas fauny. Przypominając nam „dużym”, że powinniśmy opiekować się mniejszymi przyjaciółmi, szczególnie w okresie zimowym. Internetowy karmnik daje możliwość obserwacji różnych gatunków ptaków występujących w naszej okolicy, ich zachowań i preferencji żywieniowych.

karmnik.png

 

„Centrum dowodzenia” – otrzymał na realizację kwotę 4 800 zł.

Miliony kobiet cierpi na zaburzenia dna miednicy. Problem z nietrzymaniem moczu, czy obniżeniem narządów jest powszechny. Mięśnie Kegla mogą zostać osłabione w każdym momencie naszego życia, przez ciążę, nadwagę, długo utrzymujący się kaszel, nadmierne palenie papierosów, menopauzę, mogą być też objawem towarzyszącym innym schorzeniom, takim jak kamica, czy infekcje. Na dolegliwości te narażeni są wszyscy - bez względu na wiek i płeć. Jednak u większości osób choroba często jest niezidentyfikowana i nieleczona.

Dzięki Darczyńcom możliwe było zorganizowanie cyklu ćwiczeń. 6 grup spotykało się przez 6 tygodni z fizjoterapeutą, raz w tygodniu po 60 minut. Każda z grup liczyła około 8-13 kobiet, w sumie z ćwiczeń skorzystały 53 panie. Każda z uczestniczek otrzymała na własność piłkę oraz matę do ćwiczeń. Przeprowadzono również dwa otwarte spotkania ze specjalistami. Na jednym ze spotkań gościliśmy ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego w Krapkowicach - dr n. med. Czesława Milejskiego. Spotkania miały na celu przedstawienie problemu oraz przekazania informacji gdzie kobiety mogą się zgłosić po pomoc oraz jak zadbać o mięśnie dna miednicy. W trakcie spotkań panie miały możliwość zadawania pytań lekarzowi oraz fizjoterapeucie. Podczas spotkania podsumowującego każda z uczestniczek otrzymała przypinkę z napisem „Dbaj o mnie” - Twoja miednica.

Ten ważny temat, jak dotąd bardzo wstydliwy, ujrzał światło dzienne dzięki zaangażowaniu grupy nieformalnej UROGIN. Dziś o problemie nietrzymania moczu mówimy szeroko. Teraz już wiemy, że w tym temacie nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa, a zaburzenia dna miednicy przestały być tabu.

centrum .png

 

„Niepełnosprawni sprawni w kulturze” – otrzymali na realizację kwotę 5 510 zł.

Przeprowadzono cykl warsztatów teatralnych oraz ceramicznych, w czasie których uczestniczyli podopieczni Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich oraz osoby do tej pory wyizolowane społecznie. Zajęcia miały formę terapii wspierającej przystosowanie do życia w społeczeństwie, integrujące mieszkańców z osobami niepełnosprawnymi. Zaangażowanie młodzieży i zapoznanie ich z barierami jakimi na co dzień borykają się osoby dotknięte niepełnosprawnością pozwoliły uświadomić im na jakie zagrożenia i wykluczenia są narażane oraz jak ważne jest okazywanie wsparcia i zrozumienia.

Warsztaty zakończono integracyjną, otwartą imprezą, w czasie której pokazano uczestnikom warsztatów i mieszkańcom różne aspekty oddziaływania kultury na nasze codzienne życie. Osoby z niepełnosprawnościami mogły spróbować swoich sił zarówno tworząc niepowtarzalne rzeczy z ceramiki jak i podczas występów na scenie. Przełamali dzięki temu swoje wewnętrzne opory, oswoili się ze sceną. Powstał swoisty manifest teatralny osób niepełnosprawnych skierowany do społeczeństwa, który został pokazany podczas happeningu. Wydarzenie było ogromnym przeżyciem dla uczestników projektu. Dało możliwość zaznaczenia ważnego miejsca tych osób w kulturze i społeczności. Zajęcia trwały cztery miesiące i stanowiły istotne wydarzenie w ich życiu. Podczas realizacji zadania odbyły się także wspólne gry, zabawy, animacje zachęcające do integracji przechodniów, tak by zainteresować ich tematem terapii zajęciowej.

sok.png

 

Powrót na stronę główną