Sobota z Gaszynami
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na wycieczkę poświęconą rodowi Gaszynów, fundatorów klasztoru i kalwarii annogórskiej. Trasa prowadzi z Góry św. Anny przez rezerwat "Lesisko" do Żyrowej.
Postaramy się przybliżyć sylwetki przedstawicieli tego zacnego roku, zarówno fakty historyczne jak i też legendy związane z nimi.
Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres b.wielgosik@zopk.pl lub telefonicznie 77 4615074
Ślady ich olbrzymiego majątku, nawet dzisiaj, każdy może zobaczyć na własne oczy. Jednak o tym, że byli jednym z największych rodów na Śląsku i mieli niebagatelny wpływ na rozwój tej ziemi, nie wszyscy wiedzą. Przydarza się niepowtarzalna okazja, aby cofnąć się w czasie i posłuchać podczas wyjątkowej wyprawy o tym, jak było w czasach, o których najstarsi mieszkańcy nie pamiętają.
„Do sławnej szlachty, która przez 3 ostatnie wieki w Górnym Szląsku rozlicznych posiadłości nabyła, znakomite urzędy piastowała i fundacjami kościelnymi zapał religijny oświadczała, należy przede wszystkim hrabiowski ród z Gaszyna, pochodzący z Polski, a to z okolicy wieluńskiej do nas przybywszy…” - tak o tej rodzinie w 1877 roku na łamach czasopisma Towarzystwa Bożego Grobu. pisał ksiądz Augustyn Weltzel.
O tym jak zamożny był to ród niech świadczą dawne ich posiadłości. Oto niektóre z nich: Olesno i okolice (1594- 1802), Hulczyn (obecnie Czechy, 1629-1727), Frysztat (Czechy 1550-17380, Woźniki, Polska Cerekiew, Bodzanowice, Karwina oraz Kietrz ( 1557-1877), Wysoka (1630-1730), Żyrowa, Krępna, Jasiona i Oleszka (1631- 1852), Poręba, Gogolin i Strzebniów ( Krowiarki, Maków – od 1842 do 1945) a także dom wolnostojący na rynku w Opolu, przekazany potem Jezuitom i dom na rynku w Raciborzu. Jeszcze dziś ślady dawnej świetności można odnaleźć w istniejących pałacach w: Żyrowej, Polskiej Cerekwi, Toszku, Frysztadzie, Krowiarkach.
Przedstawiciele tego rodu przyczynili się do przywrócenia katolicyzmu na Górnym Śląsku oraz pozostawili po sobie „pomniki pobożności”. Takim najbardziej znanym jest dzisiejsza Bazylika św. Anny i annogórska kalwaria, Kolumna Maryjna na raciborskim rynku oraz wiele kościołów i kaplic na ziemiach stanowiących ich własność. Niezliczone legendy i opowieści o rosłych i charakternych Gaszynach oraz o ich wyczynach opowiadane są wszędzie tam, gdzie pozostawili po sobie ślady materialne i duchowe.
W trakcie wycieczki będzie można poznać sylwetki wielu barwnych postaci z tego rodu tj.: Antoniego „Mocnego” – VI ordynata żyrowskiego, Ferdynanda „Szalonego” oraz ostatniej przedstawicielki rodu Gaszynów Wandy Malwiny, żony hr. Hugo Henckel-Donnesmarcka. Jak w każdej rodzinie zdarzały się też „czarne owce” – ale o tym na wycieczce. Po annogórskim sanktuarium oprowadzi nas O. Atanazy (dr Piotr Polanko archiwista i bibliotekarz z annogórskiego sanktuarium), a po ścieżce dydaktycznej Beata Wielgosik (przewodnik terenowy i pracownik Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych).