Lokalnie z pasją - warsztat animacyjny
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wychwycić potencjał, deficyty i potrzeby swojej społeczności zapraszamy na warsztat animacyjny pt. "Lokalnie z pasją" do Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie 26 września o godz. 9.00.
W celach organizacyjnych prosimy o zgłaszanie do dnia 25.09.2019 r. chęci udziału telefonicznie 77 44 67 130 lub mailowo: wspolpraca@annaland.pl. Osoba do kontaktu: Julia Feliniak
SZCZEGÓŁOWE ZAGADNIENIA WARSZTATU:
Czym jest lokalność? Jakie są dostępne narzędzia pracy w swojej społeczności? Jak należy badać potrzeby społeczności przed projektem? Gdzie szukać wsparcia w działaniach społecznych? Jak generować pomysły? Jak obniżyć ryzyko w podejmowanych działaniach społecznych? Jak zmieniać swoją społeczność na lepsze? Jak pytać, by uzyskać odpowiedzi?
PRZEBIEG SPOTKANIA:
- wstęp do działania: czyli jak w łatwy sposób opracować diagnozę do projektu?
- jak działać dla społeczności, czyli o generowaniu pomysłów na bazie potrzeb;
- finał: od pomysłu do działania z minimalnym ryzykiem;
- na zakończenie: pytania, odpowiedzi, dyskusja, sieciowanie (czyli łapmy kontakt!).
PROWADZENIE:
Anna Barabasz – socjolożka, animatorka społeczna. Absolwentka politologii i nauk społecznych Uniwersytetu Opolskiego i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, słuchaczka Szkoły Inicjatyw Strażniczych Sieci Obywatelskiej Watch Docs. Pasjonatka i ekspertka z zakresu pamięci społecznej, socjologii tożsamości i małych ojczyzn. W pracy łączy doświadczenie zdobyte w pracy akademickiej, JST oraz NGO. Autorka projektów naukowo-badawczych i inicjatyw społeczno-kulturalnych, a także diagnoz i narzędzi badawczych, m.in.: Pamięć i tożsamość mieszkańców Żywiecczyzny, Mozaika żywiecka - przewodnik niebanalny, Zabłocie – co dalej?, (Nie)pamięć. Historia Zabłockiego kirkutu, Solali–historia Galicji papierem pisana, I, II i III Pawilon Sztuki Kobiet na Żywiecczyźnie i inne (wcześniejsze). Współautorka i koordynatorka projektów finansowanych ze środków ministerialnych (m.in. MKiDN i MRPiPS). Konsultantka w projektach naukowych m.in. dla Uniwersytetu Śląskiego, SWPS czy Instytutu Reportażu. Współautorka filmów dokumentalnych z zakresu historii bliskiej, w tym m.in.: "Żarlive klimaty", cykl „Pamięć i tożsamość mieszkańców Żywiecczyzny”. Laureatka nagrody Narodowego Instytutu Dziedzictwa dla organizatorów wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 w woj. śląskim.
Anna Jafernik - koordynatorka lokalnego programu grantowego “Działaj Lokalnie”, Programu Stypendialnego “Żywiec z pasją” i Turnieju Debat Oksfordzkich. Instruktorka w pracowni opiekuńczej Centrum Integracji Społecznej w Żywcu. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty animacyjne, integrujące, z pisania i realizacji wniosków dla różnych grup wiekowych, w tym m.in. dla seniorów w ramach projektu “Działaj bez limitu”, młodzieży w ramach projektu “Youth Bank żywiecki” i grantobiorców Działaj Lokalnie na Żywiecczyźnie. Absolwentka Szkoły Liderów Społecznych, laureatka nagrody “Bohater Lokalny” Śląskie Pozytywne. Z wykształcenia pedagog rodziny i resocjalizacji. W pracy, oprócz działań mających na celu włączanie grup i osób indywidualnych w aktywność społeczną, udział w życiu publicznym, interesuje się również działaniami na rzecz kultury: organizatorka 2 edycji Żywieckiego Festiwalu Filmów Amatorskich, Festiwalu Filmów Ekologicznych “Żywiec bez czadu”, “Spotkań z pasją” oraz koordynatorka projektu “Żywiec - obraz miasta”.
Warsztat animacyjny "Lokalnie z pasją" dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.