Od 3 lutego 2020 r. zmianie ulegają godziny otwarcia biura Stowarzyszenia.

Annogórska moc ziół

loga.png

W ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska, Stowarzyszenie Kraina św. Anny podpisało umowę o finansowanie projektu pn. "Annogórska moc ziół" ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionem Pradziad.

Aktualności:

 • wrzos pospolity.jpeg

  Wrzesień wrzosami strojny, lecz od pracy znojny

  18.09.2020

  Wrzesień to miesiąc rozpoczynający jesień. O tej porze roku śpiewał Czesław Niemen, że Mimozami jesień się zaczyna, Złotawa, krucha i miła. To ty, to ty jesteś ta dziewczyna, Która do mnie na ulicę wychodziła ...’”.

 • dziurawiec pospolity.jpeg

  W sierpniu każdy kwiat woła - zanieś mnie do kościoła!

  23.08.2020

  Co roku obserwujemy przynoszone bukiety, choć piękne to niestety niewiele mają wspólnego z tradycją. Wierni całkowicie zatracili symbolikę zielnych bukietów, na które składały się przecież nie tylko zioła z pól i ogrodów (mięty, przytulie, wrotycz, ruta, dziewanny, lebiodki, krwawnik, rozmaryn), kłosy zbóż, makówki, owoce nabijane na patyczki oraz ogródkowe kwiaty: dalie, mieczyki, malwy, słoneczniki, a także gałązki: jarzębiny, leszczyny i pędy bluszczu pospolitego. Tak więc wiązanki te były kombinacją ziół, kwiatów ozdobnych i płodów rolnych.

 • scrin.png

  Znamy laureatów konkursu fotograficznego!

  17.08.2020

  W ramach projektu "Annogórska moc ziół"  ogłoszony został konkurs ”, którego celem było wyłonienie najciekawszych fotografii przedstawiających atrakcyjność obszaru pogranicza polsko-czeskiego wykorzystując w tym celu walory przyrodnicze. W terminie od 28 kwietnia do 17 lipca czekaliśmy na zdjęcia krajobrazów, roślin i ziół występujących na obszarze Stowarzyszenia Kraina św. Anny oraz Mistni akční skupina Opavsko.

 • scrin.png

  Wpłynęła rekordowa ilość zdjęć!

  11.08.2020

  Ogłoszony 28 kwietnia konkurs fotograficzny realizowany w ramach projektu "Annogórska moc ziół"  zakończył się 17 lipca 2020 r.

  Z obszaru działania projektu  wpłynęło łącznie aż 140 zdjęć !!

 • 11.jpeg

  Zioła mają moc - warsztaty już za nami!

  30.07.2020

  W ramach realizacji projektu "Annogórska moc ziół" przy czynnym udziale naszych gości z Czech na Górze Świętej Anny odbyły się dwudniowe warsztaty zielarskie.

 • Aleja czereśniowa.jpeg

  Ziołowe drzewa alejowe - zioła na każdy miesiąc

  20.07.2020

  Góra Św. Anny stanowi przykład integralnego, dowartościowanego artystycznie i kultowo zespolenia zasobów przyrody z twórczą działalnością człowieka. Zieloną ramę dla tego zabytkowego założenia stanowią rozległe tereny ponad 200-letniego lipowego założenia kalwaryjskiego, wiekowe buczyny oraz prowadzące do miejscowości stuletnie aleje czereśniowe. Stąd pomysł na przybliżenie właściwości tych wyjątkowych drzew.

 • Kwiaty bzu hebd.jpeg

  Róża i bez przy chacie - powrót do ludowej tradycji

  21.06.2020

  W ostatnim czasie obserwuje się wyraźny renesans zainteresowania właściwościami ziół. Myślę, że wynika on z tęsknoty za życiem zgodnym z rytmem natury oraz z chęci powrotu do życia bez zbędnego pośpiechu. Dawna, naturalna konieczność zbieractwa w celach egzystencjonalnych obecnie stała się wielką pasją/hobby wielu ludzi.

 • 20190321_110142.jpeg

  Buczyna w ziołowej, wiosennej odsłonie

  15.05.2020

  Wiosna w lasach bukowych to jedna z najpiękniejszych pór roku. Tylko o tej porze roku runo buczyn staje się różnobarwnym kobiercem kwiatowym. Masowo zakwitają zawilce, przylaszczki, żywce, miodunki, fiołki leśne, gajowce, przytulie wonne. Dla nas mieszkańców annogórskich terenów obecność buczyn jest oczywista.

 • scrin.png

  Konkurs fotograficzny!

  28.04.2020

  Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Annogórska moc ziół"!
  Konkurs trwa od 27.04.2020 r. do 17.07.2020 r.
  Czekamy właśnie na Twoje wyjątkowe zdjęcia.

 • kwiaty męskie topoli osiki.jpeg

  Ziołowe zwiastuny wiosny

  16.04.2020

  Kwietniowe zwiastuny wiosny!
  Od kilku lat nie obserwujemy już topnienia pokrywy lodowej, wielkich zwisających sopli lodu. Zima łagodnie przechodzi w wiosnę. A tak właściwie skąd wiemy, że właśnie się rozpoczęła?

Powrót na stronę główną