Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Jaskiniowcy! Yabadabadoo!

W roku bieżącym grupa nieformalna Krąg Przyjaciół Szymiszowa zaprosiła do siebie Jaskiniowców, przygotowując projekt pn.: „Szymiszów wieś na kamieniu powstała, czyli wakacje z jaskiniowcami” . Udało się tego dokonać dzięki udziałowi w Konkursie Grantowym “Działaj Lokalnie 2020” organizowanego przez Stowarzyszenie Kraina Św. Anny.

W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież raczej oczekują nowinek technicznych czy gier komputerowych, mimo wszystko udało nam się tą wymagającą grupę docelową przekonać do wzięcia udziału w projekcie, którego finalnym produktem będzie pojazd rodziny Flinstonów - jedyny w województwie opolskim.

Ale… samo się nic nie zrobi :) więc Jaskiniowcy spotykają się średnio raz w tygodniu i sumiennie realizują harmonogram projektu. Najpierw trzeba było się poznać czyli zorganizować spotkanie organizacyjne, którego głównym celem było przekazanie młodzieży informacji związanych z realizacją projektu, środkami bezpieczeństwa w związku z sytuacją pandemiczną oraz zaproponowanie wstępnego harmonogramu działań, którego większą część zaplanowano na świeżym powietrzu. Kolejne spotkanie pozwoliło na zapoznanie się z rodziną Flinstonów, ich przyjaciółmi, pracą i zainteresowaniami. Film “Flinstonowie” cieszył się dużym powodzeniem. W przerwie i na koniec filmu została sprawdzona wiedza widzów.

4 szybkie pytania + 4 szybkie odpowiedzi = 4 szczęśliwych posiadaczy niespodzianek

23 lipca trzydziestu Jaskiniowców wyruszyło na pierwszą wycieczkę. Jak na Jaskiniowców przystało wycieczka była piesza. Celem wycieczki, potocznie mówiąc w dzisiejszych czasach, był salon samochodowy a po jaskiniowemu to odwiedziliśmy budowniczego auta Flinstonów. Po przybyciu na miejsce kilka minut na teorię a następnie w praktyce zobaczyliśmy pozostałości po piecach wapienniczych. Ale… głównym celem wycieczki było auto, więc Jaskiniowcy zabrali się ostro do pracy. Pod czujnym okiem pana Andrzeja mieli okazję obrabiać drewno, co w praktyce okazało się dość sporym wyzwaniem.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na posiłek. Dla starszych kiełbaska upieczona według własnego uznania a dla młodszych gotowiec z rusztu do tego pajda chleba i keczup :)

Planszówki wygrały :D mimo dużej rozbieżności wiekowej, każdy znalazł coś dla siebie. Nie ważne gdzie, ważne żeby była świetna zabawa a jak się udało ograć przeciwników to i dodatkowa satysfakcja się znalazła. Kamienie w kieszenie, Epoka kamienia junior, Doodle dice, szachy i 5 sekund junior można grać w każdym miejscu na stole czy podłodze dla Jaskiniowców to nie przeszkoda. Dla relaksu malowanie, kolorowanie, rysowanie, wyklejanie. Zapowiada się ciekawa wystawa…

Na ostatnim lipcowym spotkaniu Jaskiniowcy rzucali kamieniami i grali w kręgle - ulubioną grę Freda Flinstona. Kręgle trzeba było najpierw zrobić. Każdy uczestnik dostał butelkę którą trzeba było wypełnić obciążeniem np. piasek czy woda. Ilość wypełnienia trzeba było dobrze przemyśleć, żeby butelka nie była za lekka ale też nie za ciężka.

Przed nami równie pracujący sierpień. Chcesz wiedzieć jak potoczą się dalsze losy Jaskiniowców? Zapraszam na www.szymiszow.pl oraz profil Sołectwo Szymiszów - Osiedle na FB.

 

Projekt jest realizowany z programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kraina św. Anny.