Konsultacje społeczne I/2022
W związku z przeprowadzonym warsztatem refleksyjnym za 2021 rok przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenia Kraina św. Anny,
zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących zmian w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2014-2020 (zw. LSR) oraz dokumentach towarzyszących, tj. załączników do Umowy ramowej.
Aktualne dokumenty znajdą Państwo w zakładce Dokumenty do pobrania.
Termin wydłużono!
Wszystkie uwagi przyjmujemy do 22 marca 2022 roku w formie:
- elektroniczną na adres: biuro@annaland.pl
- osobiście w biurze po uprzednim kontakcie telefonicznym.
Rekomendacje z warsztatu refleksyjnego za 2022 rok.
- Należy podjąć działania na rzecz wprowadzenia do LSR operacji typu Smart Villages w tym przeprowadzić nabór na opracowanie koncepcji Smart Villages?
- Należy podjąć działania w kierunku aktywizacyjnym przez LGD (np. szkolenie i/lub spotkanie i/lub wyjazd studyjny z przykładami typu Smart Villages, szkolenie jak prawidłowo przygotować strategie Smart Villages?)
Operacje typu Smart Villages, co to?
Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Wspólną Polityką Rolną (wersja 4.0) nowym instrumentem realizowanym w ramach wsparcia będą przedsięwzięcia z zakresu rozwoju inteligentnych wiosek (smart villages) mających na celu miedzy innymi: wykorzystanie wiedzy lub innowacji w poszukiwaniu rozwiązań m.in. w obszarach poprawy jakości życia, ograniczenia depopularyzacji, niekorzystnych trendów demograficznych, podniesienia jakości usług lokalnych lub bezpieczeństwa, poszanowania środowiska lokalnego, niewystarczającej liczby miejsc pracy czy wykluczenia cyfrowego.
Koncepcja SV zawiera w szczególności:
- opis procesu opracowania koncepcji, w tym przeprowadzenia ze społecznością obszaru konsultacji wyników prac partnerstwa,
- uproszczoną analizę SWOT obszaru objętego tą koncepcją,
- plan włączenia społeczności w późniejszą ewentualną realizację tej koncepcji, z uwzględnieniem roli sołtysa lub rady sołeckiej w tym procesie,
- listę projektów, które składać się będą na realizację tej koncepcji, uwzględniających komponent cyfrowy lub środowiskowy lub klimatyczny;
Koncepcji inteligentnych wsi, obejmują obszary wiejskie (do 20 tys. mieszkańców) mających na celu wypracowanie efektywnych i niestandardowych rozwiązań miejscowych problemów dzięki innowacyjnemu podejściu. Rozwiązania te powinny:
- uwzględniać użycie technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych lub lepsze wykorzystanie wiedzy,
- wykazywać korzyść dla lokalnej społeczności, m.in. w zakresie poprawy jakości życia, podniesienia jakości usług lokalnych lub bezpieczeństwa, poszanowania środowiska i klimatu, problemów dotyczących niedoinwestowania, starzejącego się społeczeństwa, wyludnienia, niewystarczającej ilości miejsc pracy, przepaści cyfrowej.
Koncepcje SV opracowane zostaną poprzez projekt grantowy, przy czym wysokość pojedynczego grantu, na sfinansowanie przygotowanie jednej oddolnej koncepcji inteligentnej wioski równa się 4 tys. zł.
Zachęcam również do zapoznania się z publikacją: Koncepcja smart villages. Przykłady z Polski, która jest do pobrania za darmo ze strony Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (dostępna tutaj: http://www.irwirpan.waw.pl/805/publikacje/koncepcja-smart-villages-przyklady-z-polski).