Koło Gospodyń Wiejskich z Izbicka z wizytą w Pałacu Prezydenckim
Agata Kornhauser-Duda: aktywność wiejskich kobiet jest nie do przecenienia
W piątek, 13 maja odbyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z obchodami 150. rocznicy powstania Kół Gospodyń Wiejskich. Województwo Opolskie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Izbicka na czele z Panią Wójt Brygidą Pytel.
Społeczna aktywność kobiet wiejskich jest nie do przecenienia - mówiła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda do członkiń Kół. Podkreśliła, że dzięki aktywności kobiet, polska tradycja jest powodem do dumy.
"Jestem dumna, że Pałac Prezydencki dzisiaj ozdobiony jest barwami wszystkich regionów krajów, a siedzibę prezydenta wypełnia entuzjazm i energia kobiet" - powiedziała małżonka prezydenta.
Podkreśliła, że członkinie Kół Gospodyń Wiejskich rzadko są bohaterkami uroczystości, bo zwykle służą innym, wspierają swoje lokalne wspólnoty i ojczyzny. "To wasza społeczna aktywność, a także dbałość o kultywowanie tradycji i kultury ubogacają nie tylko polską wieś, ale i nasz cały kraj" - podkreśliła Agata Kornhauser - Duda.
Zaznaczyła, że do tego potrzebna jest nie tylko energia i aktywność, ale przede wszystkim poczucie, że właśnie tradycja, z której wyrastamy, jest czymś ważnym, o co warto dbać i co warto pielęgnować.
"Kobiety na polskiej wsi organizują się i działają od 150 lat. Ale ich rola w rozwoju naszego kraju jest nie do przecenienia. Otóż nasza historia tak się złożyła, że podczas gdy mężczyźni ginęli na wojnach, w powstaniach, to właśnie na kobietach spoczywał obowiązek utrzymania domu, wychowywania dzieci, ale także obowiązek przekazywania wiedzy o tym, co to jest Polska" - mówiła małżonka prezydenta.
"Rzadko czyta się o tych kobietach w książkach do historii i wystawia się im pomniki. A są to ciche, bezimienne bohaterki nie mniej ważne od ich mężów, ojców, braci, którzy ginęli za ojczyznę" - podkreśliła.
Prezes Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Bernadetta Niemczyk powiedziała, że koła liczą obecnie 700 tys. osób. Koła gospodyń wiejskich bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin.