Igły w ruch!
Wiecie jak to jest próbować opisać coś wspaniałego w taki sposób, żeby nie wypadło pompatycznie?
Że coś było tak fantastyczne, że nijak nie da się oddać tego uczucia słowami, by udzieliły się one osobie, która tego nie doświadczyła?
Z takim wrażeniem chcemy opisać wam krótką relację z pierwszych warsztatów hafciarskich jakie odbyły się w ramach projektu współpracy "Dizajn, a wzory regionów". Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej, w pierwszej części spotkania Izabela Jasińska etnograf z Muzeum Śląska Opolskiego opowiedziała nam o tradycyjnych strojach opolskich, wzornictwie, hafcie i stosowanych metodach szycia. Natomiast w części praktycznej każdy z uczestników otrzymał niezbędny zestaw: igły, nici i tamborki, a następnie rozpoczął prace hafciarskie na wybranym przez siebie przedmiocie codziennego użytku tj. fartuch kuchenny, zapaska kuchenna, koszulki, torby bawełniane, czy poszewki na poduszki.
Korzystając z bezpośredniego spotkania mogliśmy wymienić się doświadczeniami, obejrzeć hafty nie tylko na zdjęciach i przy wspólnej kawie rozpocząć swój własny opolski haft. Zainspirowani spotkaniem i tematyką, każdy z uczestników wziął swój zestaw do domu, aby kontynuować szycie, by na kolejnym spotkaniu pokazać postęp swojej pracy.