Podsumowanie wakacyjnych działań realizowanych w ramach projektu współpracy
Wiecie jak to jest próbować opisać coś wspaniałego w taki sposób, żeby nie wypadło pompatycznie?
Że coś było tak fantastyczne, że nijak nie da się oddać tego uczucia słowami, by udzieliły się one osobie, która tego nie doświadczyła?
Z takim wrażeniem chcemy opisać wam krótką relację co wydarzyło się w czasie wakacyjnych działań realizowanych w ramach projektu współpracy "Dizajn, a wzory regionów".
- W dniu 11 lipca w Muzeum Śląska Opolskiego odbyło się spotkanie dotyczące haftu opolskiego i podhalańskiego. Uczestnicy mogli poznać historię i znaczenie haftu i wzoru Opolskiego. Etnografowie opowiedzieli i pokazali nam tradycyjną chustę opolską oraz góralską. Następnie zwiedziliśmy wystawę Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania oraz Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej, która okazała się niezwykłą gratką dla kolekcjonerów i fanów polskiego designu. Spotkanie zakończyły dwie charyzmatyczne góralki, gawędziarki, a jednocześnie twórczynie - Anna Nędza-Kubiniec oraz Janina Pępkowska, które przedstawiły nam techniki haftu góralskiego oraz sposoby i znaczenie wiązania strzępków tradycyjnych góralskich chust.
- W dniu 25 lipca odbyły się pierwsze warsztaty hafciarskie, które składały się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części spotkania Izabela Jasińska etnograf z Muzeum Śląska Opolskiego opowiedziała nam o tradycyjnych strojach opolskich, wzornictwie, hafcie i stosowanych metodach szycia. Natomiast w części praktycznej każdy z uczestników otrzymał niezbędny zestaw: igły, nici i tamborki, a następnie rozpoczął prace hafciarskie na wybranym przez siebie przedmiocie codziennego użytku tj. fartuch kuchenny, zapaska kuchenna, koszulki, torby bawełniane, czy poszewki na poduszki. Korzystając z bezpośredniego spotkania mogliśmy wymienić się doświadczeniami, obejrzeć hafty nie tylko na zdjęciach i przy wspólnej kawie rozpocząć swój własny opolski haft. Zainspirowani spotkaniem i tematyką, każdy z uczestników wziął swój zestaw do domu, aby kontynuować szycie, by na kolejnym spotkaniu pokazać postęp swojej pracy.
-
W dniach 11-13 sierpnia odbyła się wizyta studyjna na Podhalu połączona z uczestnictwem w warsztatach. W pierwszym dniu odbyło się spotkanie inaugurujące – tradycje rękodzielnicze na Podhalu. Teoria spotkała się z praktyką. Zostały wygłoszone dwie prelekcje. Wykład pt. „Regionalizm podhalański czy uniwersalny? Refleksje wskazań dla synów Podhala Władysława Orkana” wygłosiła prof. PPUZ w Nowym Targu dr hab. Anna Mlekodaj, natomiast artysta grafik Stanisław Berbeka przedstawił temat pt. “Dizjan – nowe spojrzenie na dziedzictwo regionu” pokazując przykłady zastosowania elementów regionalnych w dzisiejszych projektach sztuki użytkowej. Podczas spotkania można było poznać wspaniałych twórców ludowych z Podhala, którzy będą prowadzili warsztaty rękodzieła w ramach projektu. Twórcy zaprezentowali swoje dzieła- były haftowane i malowane gorsety, haftowane rękawice, a nawet buty, były spinki góralskie, rzeźby w drewnie i kute, itd.
Natomiast w drugim dniu wzięłyśmy udział w warsztatach z haftu, haftu koralikowego oraz malowania na szkle. Ponadto odbyło się spotkanie grupy roboczej tj. osób realizujących projekt. W spotkaniu omówiono bieżące działania realizowanego projektu oraz uzgodniono szczegóły listopadowej wizyty studyjnej. Przekazano również podhalańskim partnerom już wypaloną porcelanę, która została pomalowana przez uczestników na czerwcowych warsztatach. W tym samym terminie odbyły się także Europejskie Targi Produktów Regionalnych w Zakopanym oraz Jarmark Podhalański w Nowym Targu, była to znakomita okazja by podpatrzeć, nabrać dodatkowej inspiracji do dalszego promowania przez Stowarzyszenie niematerialnego dziedzictwa, ale w nowoczesnym wydaniu i spojrzeniu.
- W dniu 23 sierpnia
DZIĘKUJEMY wszystkim za obecność i zaangażowanie!