Od 3 lutego 2020 r. zmianie ulegają godziny otwarcia biura Stowarzyszenia.

Spotkanie międzypokoleniowe w Grocholubiu w ramach "Działaj Lokalnie"

We wtorek 23 sierpnia w sali spotkań w Grocholubiu odbyło się spotkanie międzypokoleniowe poświęcone tradycjom kulinarnym wsi Grocholub w ramach projektu "Działaj Lokalnie" IX. W spotkaniu wzięły udział panie ze starszego i młodszego pokolenia gospodyń. Gościem honorowym spotkania był Wójt - Pan Bernard Kubata, który objął patronatem całe przedsięwzięcie.

Spotkanie prowadziła liderka grupy nieformalnej „Kobiety z Grocholubia” Pani Maria Kubis, a główną moderatorką była Pani Krystyna Torka, która przedstawiła własne oraz regionalne tradycje kulinarne, na podstawie przepisów zebranych przez p. Elżbietę Łabońską w książce „Śląska kucharka doskonała” (wyd. 1989 r.). Zarówno młodsze jaki i starsze Panie chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami ze sposobów na ugotowanie najsmaczniejszej grochówki.

Pan Wójt z zaciekawieniem słuchał opowiadań, anegdot i dyskusji o gotowaniu. Uczestniczki spotkania żywiołowo uczestniczyły w dyskusji, przy okazji degustując domowe wypieki, które dla umilenia wspólnego spotkania same upiekły. Przepisy na grochówkę zostały zapisane na razie na luźnych kartkach. Jednak zrodził się pomysł, by je oprawić i utrwalić.

 

Autor: B. Adamów

24.08.2016 r.

 

 

Powrót na stronę główną