Od 3 lutego 2020 r. zmianie ulegają godziny otwarcia biura Stowarzyszenia.

Najlepsza grochówka z Kromołowa. Wyniki konkursu gotowania grochówki w ramach "Działaj Lokalnie"

W minioną  sobotę 01 października, mieszkańcy 9 sołectw gminy Walce mieli okazję zmierzyć swoje umiejętności gotowania i serwowania grochówki w Konkursie „Gotujmy razem w Grocholubiu”. Współorganizatorami imprezy była grupa nieformalna „Kobiety z Grocholubia” oraz Gmina Walce.  Projekt został sfinansowany w ramach IX edycji programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Kraina św. Anny.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Pan Bernard Kubata – Wójt Gminy, zachęcając zespoły do rywalizacji i  życząc wszystkim sukcesu.

Ostatniego chyba już w tym roku dniu gorącego, słonecznego „babiego lata” wraz z licznie zgromadzonymi gośćmi, także spoza naszego województwa, w radosnej i rodzinnej atmosferze drużyny konkurowały między sobą, prześcigając się w wysiłkach, by uzyskać indywidualny smak oraz przekonać oceniających sposobem przygotowania potrawy, czystości stanowiska, prezentacji stanowiska. W składach zespołów przeważały panie. Dwa sołectwa - Dobieszowice i Stradunia, wystawiły męskie reprezentacje, które mężnie dotrzymywały paniom pola.  

Czas oczekiwania na rezultat kulinarnych zmagań uprzyjemniał pokaz gotowania żeberek z kapustą i grochem w wykonaniu Pana  Remigiusza Rączki – znanego i lubianego, kucharza, autora książek kucharskich i popularyzatora tradycyjnej kuchni śląskiej.

Wzmagający się apetyt kibiców konkursu, można było zaspokoić wcześniej ugotowaną grochówką przez seniorki z Grocholubia pod przewodnictwem Pani Krystyny Torka. Podawano także kawę i nasz regionalny kołocz. Była to kolejna inicjatywa gościnnych mieszkańców Grocholubia, którzy chcieli, by goście czuli się u nich dobrze i nie wyszli głodni. Ta grochówka, pomimo, że  była gotowana poza konkursem, została z uznaniem i aplauzem przyjęta przez wszystkich uczestników imprezy.  Gospodarze zadbali także o komfort gotowania dla zespołów oraz o atrakcyjną oprawę imprezy. Mogliśmy posłuchać specjalnie na tą okazję napisanej przez Panią Bożenę Gajda „Ody do grochówki” i podziwiać samodzielnie wykonane przez mieszkańców dekoracje namiotu, w których wykonanie swój talent i czas wraz z paniami z Rady Sołeckiej włożyła Pani Daria Dziadek. Mogliśmy się naocznie przekonać, że Grocholubianie są zintegrowani, kreatywni i potrafią ze sobą współpracować.

Wszystkie konkurujące ze sobą Zespoły wywiązały się wyśmienicie i smakowicie ze swoich zadań. Zarówno publiczność, jak i oceniający byli pod wrażeniem organizacji pracy, estetyki, wystroju i artystycznych dekoracji stanowisk, co nie ułatwiało oceny.  Wszystkie aspekty konkursowego zadania oceniała Komisja w składzie: Pan Remigiusz Raczka, Pani Julia Feliniak – reprezentująca Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Kraina św. Anny - instytucję pośredniczącą w uzyskaniu dotacji ze środków PAWF oraz Pani Anna Zdera – reprezentująca współorganizatora imprezy – Gminę Walce. Za każdy  element zadania  drużyny mogły uzyskać od 0 do 6 pkt. Po długich i burzliwych obradach i wielokrotnym smakowaniu potraw, Jury wydało iście salomonowy werdykt, który został ogłoszony na koniec imprezy. Nagrody wręczył laureatom Wójta Gminy Walce.

Pierwsze miejsce zdobyła grochówka ugotowana przez zespół z Kromołowa, drugie miejsce ex-aequo zajęły zespoły z Grocholubia  i Walec, trzecie miejsce zajęły pozostałe zespoły z sołectw Brożec, Ćwiercie, Dobieszowice, Stradunia, Rozkochów i Zabierzów.

Po komisyjnej ocenie, publiczność również mogła degustować wszystkie konkursowe zupy. Pomimo, że ugotowane w wydawało by się dużej objętości, znikły w ciągu kilku minut z kociołków.  Drużyny męskie serwowały grochówkę na sposób myśliwski i strażacki, jednak nie wytrzymały konkurencji z „wojskową” grochówką z Walec i „domową” z Kromołowa.  Każda z grochówek była inna, a  cenną wartością oceny Komisji, były uwagi i porady kulinarne eksperta – Pana Rączki. W opinii doświadczonego szefa kuchni, zwyciężyła prostota i umiar
wypracowany oraz wypróbowany przez kolejne pokolenia  smak domowej kuchni. Zwyciężyła więc strategia rodzinna, przyjęta przez  Sołectwo Kromołów, gdyż skład zwycięskiego zespołu  tworzyły 3 pokolenia gospodyń – Panie: Elżbieta Krolik oraz Pani Krystyna Hruzik wraz
z synową Iwoną i wnuczką Pauliną, a przepis na grochówkę pochodzi od mamy Pani Krystyny.

Impreza zyskała wielu sympatyków wśród mieszkańców gminy Walce, publiczności spoza gminy oraz wśród mediów publicznych (TVP 3 Opole, Radio Park, gazety lokalne), których przedstawiciele relacjonowali przebieg imprezy,  co zachęca  do kontynuowania Konkursu w następnych latach.

Autor: B.Adamów

03.10.2016r.

 

 

Powrót na stronę główną